NORDYCKA TAJEMNICA – Klimat powieści i filmów Nordic Noir w obiektywie Agaty Mayer

Warszawa, 14 marca – Już za tydzień mieszkańcy i goście Warszawy będą mogli przenieść się do świata rodem ze skandynawskich powieści czy scenerii filmów Bergmana, Hallströma i Finchera. Wszystko dzięki wystawie zdjęć Agaty Mayer, która po raz pierwszy w Polsce współczesny skandynawski nurt powieści i filmów kryminalnych – Nordic Noir – przenosi na fotografie. Wystawa będzie czynna od 21 marca do 24 kwietnia w przestrzeniach Fundacji im. Bolesława Biegasa przy al. Jerozolimskich 51.

Zabytkowa kamienica z szarego kamienia w samym centrum miasta. Do galerii prowadzi przeszklone, modernistyczne wejście, odcinające się nowoczesnym sznytem w fasadzie budynku. Za jego progiem rozpościera się zupełnie obca, choć znajoma kraina. Wszystko dzięki tajemniczym, pełnym kontrastów i melancholii fotografiom, jakby żywcem wyjętym ze skandynawskiego kryminału czy filmu z gatunku Nordic Noir.

Wśród fotografii znajdą się m.in. portrety oraz zdjęcia z miejsc, w których tworzyli swoje dzieła tacy reżyserowie jak Ingmar Bergman, Lasse Hallström, czy David Fincher. Jak mówi o swojej wystawie Agata Mayer „moim celem jest pokazanie, że Nordic Noir to metafizyczna, ciekawa przygoda, a nie tylko zimne i depresyjne gatunkowe klisze”.

Agata Mayer od 2013 roku mieszka i tworzy w Sztokholmie. Artystka, fotografka, felietonistka i recenzentka. Swoją karierę rozpoczęła jako fotograf modowy i reklamowy, pracując dla uznanych marek i projektantów. Jej prace można było oglądać na łamach ponad 30 polskich i zagranicznych magazynów, a także na wystawach w Warszawie, Krakowie, Londynie, Paryżu czy w Stanach Zjednoczonych (Grand Rapids).

Mayer jest również felietonistką i recenzentką. Przez lata współprowadziła agencję reklamową, gdzie współpracowała z wiodącymi firmami. Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu, wyjątkowemu wyczuciu estetyki i pisarskiej kreatywności jest regularnie publikowana w magazynach polskich i zagranicznych (od 2014 r. jest felietonistką magazynu Label). Pisze głównie o rynku sztuki, skandynawskim stylu życia, modzie i fotografii.

Leave a Reply

Your email address will not be published.